Jste zde: Novinkyz centra

Výstava obrazu Petra Špačka 3.7. až 31.8.2014 3.7. bis 31.8.2014 (2)

Petr Špaček

Od 3.7.2014 mohou návštěvníci střediska česko- německého porozumění shlédnou obrazy mladého malíře Petra Špačka z Trusnov. My jsme autora obrazů pozvali k našemu stolu stálých hostí dne 10.7. a měli jsme radost, že naše pozvání přijal. Odpoledne s mladým malířem bylo velmi zajímavé, dozvěděli jsme se mnoho o jeho tvorbě, jeho přáních a také o krajinách, které rád ztvárňuje.

Vystavující autor Petr Špaček (nar. 1963 ve Vysokém Mýtě) žije v Trusnově nedaleko Vysokého Mýta. Řadu let strávil v Holicích. Malování mu učarovalo již od dětství, s výjimkou období, kdy chtěl být muzikantem.

Maluje především krajinu Vysočiny – okolí Jimramova a Sněžného s chalupami, kostely, kapličkami a rybníky. Vedle motivů Vysočiny jej upoutalo Chorvatsko, Provence, Paříž a Zakarpatská Ukrajina. Jeho vzorem je malíř Jan Zrzavý, snad proto maluje i poeticky laděné obrazy. Pro město Lanškroun vytvořil cyklus 13 obrazů s motivy města, jeho významných památek a také se nechal inspirovat architekturou a přírodou obcí Lanškrounska. Na souborné výstavě v lanškrounském muzeu představil také keramiku a sklo. Petr Špaček navrhuje i nábytek, vytváří keramické reliéfy, hodiny, kachlová kamna a vitráže. V roce 2000 se stal členem Unie výtvarných umělců oblastního sdružení Hradec Králové. Vystavuje po celé republice a účastní se výtvarných salónů. Hrával také v různých hudebních kapelách. Zabývá se vlastní písňovou tvorbou. Věnuje se i umělecké fotografii.

Vzpomínka na malíře Egona Küglera

17.01.2013 si členové „Třebovského stolu stálých hostí“ zavzpomínali na hřebečského malíře Egona Küglera, který během svého života několikrát navštívil setkávací středisko v Moravské Třebové. Pan Milan Dostál doplnil přednášku fotokopiemi obrazů Egona Küglera, které vyfotil v malířově bytě.

Egon Kügler se narodil 14.01.1919 v Olomouci a přestěhoval se do Křenova se svými rodiči v roce 1925. Ve Křenově vychodil základní školu a potom odešel studovat na gymnázium do Moravské Třebové. Tady jej vyučoval Rudolf Mather / malíř /, který ovlivnil a podpořil mnoho začínajících umělců na Hřebečku. Po gymnáziu studoval Egon Kügler lesní hospodářství v Reichstadtu, během války však začal kreslit. Z levných barev, které si sám vyráběl vznikaly jeho první impresionistické obrazy. Od roku 1949 řídil inženýrskou kancelář a vedle povolání navštěvoval kreslířské a malířské kurzy na akademii umění ve Stuttgartě. Z těchto začátků vzniklo mnoho výstav, hlavně na akademii. Různé malířské techniky získal samostudiem z literatury malování.

Egon Kúgler byl členem mnoha uměleckých spolků a okruhů. Stále se zdokonaloval ve kresbě pastelem, olejomalbě a akvarelech, také v dřevořezbě  a linořezu ale i v technice malby na látky a keramiku.

Jeho výstavy bylo možno zhlédnout ve Stuttgartu, Kirchheimu / Teck , v Göppingenu a ve francouzském Rambouilletku.

Egon Kügler se vedle svých obrazů také vždy vracel k motivům ze Hřebečka a hlavně své domovské obce Křenovu.

Listopadové zamyšlení

November Gedenken1

Když se lesy pestře zbarví, když podzimní vítr shodí poslední listy ze stromů , pak přichází listopad s „dušičkami“, listopad  nazývaný také měsícem mrtvých. Mlha a přítmí ovlivňují pohodu člověka. Památka zesnulých  nám připomíná život i smrt a dává nám podnět k úvahám.

V tomto roce , v říjnu, jsme slavili 20. let od založení Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Při té příležitosti se také hovořilo o starých hrobech a o jejich péči. Bylo konstatováno, že jsou hroby zanedbané, že se rozpadají a neudržují. To souhlasí, ale měli bychom se také zamyslet proč.

Číst dál: Listopadové zamyšlení

Třebovské centrum na cestách

Stammtisch1

Naše „Hřebečsko“ se může pyšnit mnoha významnými osobnostmi, bohužel mnohé z nich nejsou  obyvatelstvu známé. K těmto osobnostem patří také Eduard Kasparides

Eduard Kasparides se narodil 18. března 1858 ve Křenově. Jeho předkové provozovali od roku 1702 barevnu v Poličce. Lásku k malířství zdědil Eduard po svém strýci. Když bylo chlapci osm let, zemřela mu maminka.Ve dvanácti letech se již musel rozhodnout pro povolání. Protože se rozhodl pro vyšší vzdělání tak byl poslán do Poličky, aby se připravil na studium gymnasia v Moravské Třebové. V Poličce navštěvoval reálné gymnasium, bohužel se více věnoval svému malování než ostatním předmětům.

Číst dál: Třebovské centrum na cestách

Dny česko-německé kultury 2012

Jugend - Mährisch TrübauSetkávací středisko Waltera Hensela si připomnělo dvacet let existence.
Při evropské hymně, Ódě na radost, zpívali ve Třebové umělci tří států

Ve dnech 14. až 18. září se v Moravské Třebové uskutečnily Dny česko-německé kultury, které každoročně organizuje Sdružení Němců a Společnost česko-německého porozumění. Již po osmnácté se sešli návštěvníci z Moravy a Čech se svými sousedy z Německa a Rakouska. O shrnutí průběhu a zhodnocení této pro město velmi významné akce jsme požádali hlavní organizátorku, vedoucí Střediska Waltera Hensela, Irenu Kuncovou.

Číst dál: Dny česko-německé kultury 2012

Strana 1 z 2